خانه / بهینه سازی سایت / ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت چیست؟

تغییر مسیر
تغییر مسیر

 

ریدایرکت فرایند ارسال یک آدرس به آدرس دیگر است.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت یا تغییر مسیر روشی برای ارسال کاربران و موتورهای جستجو از یک آدرس درخواستی به یک آدرس دیگر است.
سه نوع ریدایرکت که کاربرد بیشتری دارد، عبارتند از: ۳۰۱و۳۰۲ و META REFRESH

انواع ریدایرکت

۱. ریدایرکت ۳۰۱ (انتقال دایمی- پیشنهاد شده برای سئو)
۲. ریدایرکت ۳۰۲ (یافتن یا انتقال موقت)
۳. META REFRESH

انتقال دایم، ریدایرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱ یک هدایت دائمی است که بین ۹۰-۹۹٪ از امتیاز لینک (قدرت رتبه بندی) را به صفحه هدایت، ارسال می‌کند. ریدایرکت ۳۰۱ به کد وضعیت HTTP برای این نوع ریدایرکت اشاره دارد. در اغلب موارد، ریدایرکت ۳۰۱ بهترین روش برای اجرای ریدایرکت‌ها در یک وب سایت است.

 

ریدایرکت ۳۰۲ یافتن (HTTP1.1 ) یا انتقال موقت (HTTP1.0)

برخی از کارکنان گوگل نشان داده‌اند که تغییر مسیر ۳۰۱ و ۳۰۲ در بعضی از موارد رفتار مشابه دارند. شواهد نشان می‌دهد که ایمن‌ترین راه برای اطمینان از اینکه موتورهای جستجو و مرورگرها از همه نوع اعتبار کامل برخوردار هستند، استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای هدایت URL ها به طور دائم است. اینترنت بر روی یک پروتکل تحت عنوان پروتکل انتقال ابرمتن Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) اجرا می‌شود. این پروتکل نحوه کار URL ها را مشخص می‌کند. این پروتکل دو نسخه اصلی، ۱.۰ و ۱.۱ دارد. در نسخه اول، تغییر مسیر ۳۰۲ به کد وضعیت  “به طور موقت منتقل شده” اشاره می‌کند.  در نسخه دوم یا ۱.۱ به معنای “Found” تغییر می‌یابد.

Meta Refresh

متارفرش یک نوع تغییر مسیر در سطح صفحه به جای سطح سرور است. معمولا این تغییر مسیر کندتر است و برای تکنیک سئو پیشنهاد نمی‌شود. متارفرش اغلب با شمارش معکوس پنج ثانیه با پیام «”اگر تا ۵ ثانیه دیگر به طور خودکار منتقل نشدید، اینجا را کلیک کنید”» ظاهر می‌شود. این نوع تغییر مسیر به دلیل استفاده از قابلیت ضعیف و از دست‌دادن صلاحیت لینک، به عنوان یک تاکتیک سئو توصیه نمی‌شود.

بهترین روش سئو

این یک شیوه معمول برای تغییر مسیر یک آدرس به آدرس دیگری است.
حفظ ارزش وب‌سایت، هنگام انجام این کار، اهمیت فوق العاده‌ای دارد.
اولین نمونه معمولی این کار با یک سناریوی ساده انجام می‌شود: یک آدرس که نیاز به تغییر مسیر به آدرس دیگری برای همیشه دارد.

 

 

 

گزینه‌های متعدد برای انجام این کار وجود دارد، اما به طور کلی، تغییر مسیر ۳۰۱ برای کاربران و موتورهای جستجو ترجیح داده می‌شود.

تغییر مسیر ۳۰۱ به مرورگر و موتورهای جستجو نشان می‌دهد که صفحه به طور دائمی منتقل شده است.

موتورهای جستجو این مطلب را اینگونه تفسیر می‌کنند که صفحه تغییر محل پیداکرده است. علاوه براین محتوای صفحه یا نسخه به روز شده آن را می‌توان در آدرس جدید پیدا کرد.

موتورها هر لینک را از صفحه اصلی به آدرس جدید تحویل می‌دهند، مثل شرح زیر:

ریدایرکت 301

 

توجه داشته باشید که ضمن حرکت یک صفحه از یک آدرس به  آدرس دیگر، زمان زیادی صرف می‌شود تا موتورهای جستجو تغییر مسیر ۳۰۱، را شناسایی و پیدا کنند. این زمان شامل انتقال اعتبار و رتبه‌بندی از صفحه قبلی به صفحه جدید نیز می‌شود.

زمان این فرایند در دوحالت زیر می‌تواند طولانی‌تر هم باشد:

  1. اگر عنکبوت موتور جستجو به ندرت از این صفحه بازدید کند.
  2. آدرس جدید صفحه به درستی مشخص نشده باشد.

گزینه‌های دیگری برای تغییر مسیر، مانند ریدایرکت ۳۰۲ و meta refreshes، جایگزین‌های ضعیف هستند. زیرا آنها به طور کلی رتبه‌بندی و ارزش موتور جستجو را مانند تغییر مسیر ۳۰۱ منتقل نمی‌کند.

پس چه زمانی این تغییر مسیرها جایگزین خوبی هستند؟

اگر وب‌مستر به طور هدفمند نخواهد لینک را از صفحه قدیم به جدید منتقل کند، این تغییر مسیر استفاده می‌شود.

زمانی که دامنه سایت تغییر می‌کند یا محتوا از یک دامنه به دامنه دیگر منتقل شود، در این صورت انتقال محتوا پیچیده‌تر می‌شود.

همچنین ببینید

ابزار Fetch as google

ابزار Fetch as Google چیست؟

آیا درباره‌ی ابزار Fetch as google می‌دانید؟ این یک ویژگی از ابزارهای وبمستر تولز است که به شما اجازه می‌دهد یک URL را وارد کنید، آن را ارزیابی کنید و آن را برای ردیابی جدید به گوگل ایندکس ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *